Největší jezdecká socha na světě v triku proti komunismu

27. března 2008 v 6:30 hodin ráno byla na pražském Vítkově oblečena největší jezdecká socha na světě do aktivistického trika s nápisem „Nechci mít na triku dašlí totalitu“.

Cílem akce bylo upozornit na probíhající nenásilnou výtvarnou soutěž, kterou uspořádalo občanské sdružení Dekomunizace, o.s. k výročí únorového komunistického puče. Člen sdružení Ondřej Matyáš k  dokončené instalaci řekl: „Vybrali jsme sochu Jana Žižky proto, že je vidět skoro z celé Prahy a hlavně je to největší jezdecký pomník na světě. Vybrali jsme zkrátka toho největšího.“

Soutěž „Nechci mít na triku další totalitu“ volně navazuje na dřívější úspěšnou kampaň Trikem proti komunismu, která byla zahájena v roce 2005 s cílem snížit volební výsledek komunistů v parlamentních volbách v červnu 2006. Původní soutěže Trikem proti komunismu se v roce 2005 se zúčastnilo 150 designérů, kteří připravili celkem 327 originálních motivů. Následně bylo během jednoho roku vyrobeno přes 15.000 dekomuniačních triček.

„Já myslím, že Janu Žižkovi by takové tričko slušelo. Jenom nevím, jak mu ho nandat“, řekl ještě před akcí jeden ze zakládajích členů občanského sdužení Dekomunizace pan Ivan Medek.

Více informací se můžete dočíst v dobovém tisku:

Leave a comment

Login

Lost your password?