Nebeská setnina

[TISKOVÁ ZPRÁVA]

Symbolický hřbitov Nebeské setniny zpřítomňuje oběti Majdanu

/Praha, 23. 4. 2013/ Vršovickou venkovní galerii Proluka naproti tramvajové zastávce Ruská zaplnilo 107 křížů obětí ukrajinské revoluce. Symbolickou akci a sní spojený pietní akt pořádá Dekomunizace, o.s. ve spolupráci s Ukrajinsko Evropskou Perspektivou a občanským sdružením Start Vršovice s cílem odhalit konkrétní příběhy padlých, uctít jejich památku, a připomínat nebezpečí, které je blíž, než si obyvatelé Evropy uvědomují.

 

107 dřevěných křížů odkazuje k dosud identifikovaným obětem kyjevského Majdanu. Byli to lidé, kteří obětovali snu o lepší zemi svůj vlastní život. Byli mezi nimi vysokoškolští profesoři, vědci, studenti, i prostí lidé ze západu, ale i z východu země. 107 rodin, životních příběhů, odhodlání s touhou po spravedlnosti a důstojnějším životě. Setnina svobodných občanů, kteří, jak tomu většina Ukrajinců věří, odešla do nebeského domova. Nebeská setnina, hrdinové, kteří budou Ukrajinu provázet dál…

Na „zdi vzpomínek“ si ten, kdo navštíví symbolický hřbitov Nebeské setniny, může přečíst parte každého z padlých, vidět jeho fotografii, přečíst si jeho jméno a životní příběh. „Naším záměrem je lidem ukázat, že jen něco přes tisíc kilometrů od nás na východ, umírali za svoji svobodu konkrétní lidé, kteří po sobě zanechali svoje blízké, že nejde jen o nějakou anonymní zprávu z médií,“ říká Jakub Svěrák z občanského sdružení Dekomunizace, které jedním ze tří pořádajících organizací.

Symbolickou akci uvedl v odpoledních hodinách pietní akt, v jehož rámci zazněla společná modlitba za oběti vedená primasem ukrajinské řeckokatolické církve Vasilem Slivotskijem z kostela sv. Klimenta v Praze. Pak následovala minuta ticha a položení květin ke „zdi vzpomínek“. Úvodní řeč pronesly Ivanka Illyenko, sólistka Baletu Národního divadla v Praze, a Galina Andrejceva z nevládní organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva, která sdružuje Ukrajince na celém světě podporující prozápadní kurz Ukrajiny. “Bojím se o Ukrajinu, není ještě ani náhodou dobojováno a k „nebeské setnině“ se přidají tisíce dalších. Čelíme velmi mocnému agresorovi. Kdyby Ukrajina padla, je jen otázka času, kdy bude Putin pomýšlet na další Slovany. Historická paměť českého národa by neměla být krátká,” říká Andrejceva. 

Kateřina McCreary z občanského sdružení Start Vršovice dodává: “Putinovo Rusko dalo Ukrajině i světu jasně na vědomí, že hranice  suverénních států pro něj neznamenají nic. Takovéto Rusko představuje zlo, proti kterému je povinností každého se postavit. Věříme, že mezi politiky naší země a Evropy nepřeváží otázka dodávek ruského plynu odmítavý postoj vůči nehorázné politice vydírání a agrese.”

 

Symbolický hřbitov Nebeské setniny bude připomínat krvavý a stále velmi aktuální zápas o svobodu našich bývalých sousedů do konce dubna. Každý, kdo odmítá omezování lidských práv, může přijít a tichou modlitbou či vzpomínkou nebo květinou uctít padlé, většinou zavražděné zbabělou kulkou snajperů. Naše západní kultura stojí a padá na hodnotách svobody, rovnosti a jedinečnosti člověka. V tragickém kontextu současného dění na Ukrajině vidíme, že pro tyto hodnoty stojí za to trpět a bránit je i s nasazením vlastního života. Nebuďme k nim lhostejní. Zatím jsme stále ještě Západ, ale to není samozřejmost.

Kontakty:

Jakub Svěrák
mobil: +420 603 155 194
email: info@dekomunizace.cz

Dekomunizace o. s.
Školská 24, 110 00, Praha 1
www.dekomunizace.cz
———————————————-
Kateřina McCreary
mobil: +420 602 462 653
email: info@startvrsovice.cz

o.s. Start Vršovice
Kodaňská 28, 101 00, Praha 10
www.startvrsovice.cz
————————————————-
Galina Andrejceva
mobil: +420 775 781 997
email: uepgalina@gmail.com

Ukrajinsko Evropská Perspektiva
Politických vězňů 1597/19, 110 00, Praha 1
www.u-e-p.eu
———————————————————-

Já jsem textový blok. Klikni na tlačítko úprav ke změně textu. Výplňový text: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Lež má rudé rohy

Leave a comment

Login

Lost your password?