Křest kalendáře Samet 30

V rámci letošních oslav výročí Sametové revoluce proběhl křest kalendáře revolučních plakátů – Samet 30.

Představení limitované série kalendáře čtrnácti plakátů a akčních fotografií, vyrobeno bylo pouze symbolických 1989 kusů, se konalo ve výstavním stanu Komunikace 89 na Letenské pláni v Praze za účasti jejich autorů.

Na čtrnáct měsíců „nejdelšího roku v dějinách Československa“ tak vzpomínali Pavel Šťastný, který je rovněž autorem loga Občanského fóra, Rostislav Vaněk či Pavel Hořejší. Spolu s nimi také fotografové Karel Čtveráček ml., Lubomír Kotek, Jan Šilpoch i fotografové ČTK Michal Krumphanzl a Petr Josek. Umělci společně komentovali okolnosti vzniku výjimečných záběrů, které se staly symboly přechodu od komunistického režimu ke svobodě. Atmosféru revolučních dnů, která tehdy panovala v uměleckém centru Mánes zase připomněl majitel sbírky originálních plakátů Filip Blažek.

Autor grafické podoby kalendáře Libor Kleček ze studia Mowshe popisuje cestu, která vedla k výsledku: „Prošli jsme snad stovky fotek, ze kterých maximálně padesát odpovídalo naší představě. Tedy že je na fotografii čitelný některý plakát sametové revoluce. Vybrat z nich čtrnáct finalistů bylo nesmírně náročné, ale ještě těžší bylo dohnat autory a získat od nich po třiceti letech fotografie v tiskové kvalitě. To byl opravdový oříšek.“

Za skvělé fotografie děkujeme Barboře Žentelové (facebook.com/barbora.zentelova).

Fotografie z křestu

Fotografie: Barbora Žentelová

Login

Lost your password?