Festival Svobody — MÍSTO ZAPOMÍNÁNÍ

před oponou a po oponě

VÝSTAVA HISTORICKÝCH FOTOGRAFIÍ VE VEŘEJNÉM PROSTORU

termín: od 17. listopad 2014—???
námět: Dekomunizace o.s.
kurátorka: Halka Kuščynská
oslovení fotografové: Karel Cudlín, Luboš Kotek, Ondřej Němec, Tomki Němec, Dana Kyndrová

 

Záměr:

Umístěním zvětšených fotografií z doby před 17. listopadem 1989 na místa jejich vzniku, chceme ukázat co všechno se změnilo a co jsme vytěsnili z našich pamětí. Chceme konfrontovat kolemjdoucí se stále více a více se rozšiřujícím názorem „dříve bylo líp…“ a ukázat jim existující vizuální důkazy, které tuto pohodlnou představu o sladké minulosti korigují.

 

Realizace:

Černobílé fotografie budou zvětšeny na formát cca B1 (konkrétní velikosti se budou lišit podle možností daného prostoru) a vytištěny na hliníkovou desku (dibond). Reprodukce budou ukotveny na stojanu podobnému přenosné dopravní značce. Vždy bude vyroben jen jeden originální kus, který bude opatřen základními informacemi (autor, rok, název, adresa/popis místa, krátký popis projektu, web). Instalace bude bezplatně přístupná veřejnosti a bude se postupně rozšiřovat o další místa/fotografie, která se budou vztahovat k různým datům polistopadové historie (např. generální stávka, volba prezidenta, palachův týden, první svobodné volby, atd…). S odhalením každé fotografie v době příslušného výročí se na virtuální mapě objeví další bod. S narůstajícím časem bude možné navštěvovat více a více „míst paměti“. Jednotlivá místa mohou pak vznikat samovolně z iniciativy občanů a jejich vlastních archivních fotografií.

Václavské náměstí, Praha, 28. října 1988

foto © Dana Kyndrová

Policejní zásah proti demonstraci u příležitosti 70. výročí vzniku Československa. K rozehnání demonstrantů byly kromě zásahových jednotek (tzv. bílých přileb) použiti i psi a vodní děla. Mnoho lidí bylo zadrženo a odvezeno na oddělení Veřejné bezpečnosti.

Login

Lost your password?