Váš Košík
neobsahuje
tričko :(

Přijďte spolu s námi naposledy smeknout

Jiří Stránský
12. srpna 1931— 29. května 2019

V pondělí 10. června od 10 hodin
se koná v Chrámu Matky Boží před Týnem
poslední rozloučení s Jiřím Stránským.

Po skončení mše za znění zvonů bude přes
Staroměstské náměstí procházet smuteční průvod.

Přijďte s námi utvořit špalír
a naposledy smeknout před velkým frajerem.
Špalír se bude formovat od 11:30 na Staroměstském náměstí.

A vemte si klobouky, Jiří Stránský je měl rád.


82 srdcí pro Ferdinanda Vaňka na piazzetě Národního divadla

„Dne 5. 10. 1989 oslavil narozeniny FERDINAND VANĚK z Malého Hrádku.“ Tak začínal inzerát, který uveřejnili v Rudém Právu přátelé Václava Havla k jeho 53. narozeninám. Tenhle „prank“ se jim dost povedl, protože inzerát se řešil na nejvyšších místech UV KSČ.

 

Dnes by se Václav Havel dožil 82 let. Už je to 7 let, co není mezi námi, ale jeho heslo „Pravda a láska musí zvítězit…!“ je stále živé a aktuální. Hlavně teď, kdy se na nás lži a polopravdy valí ve velkém doslova ze všech kanálů. Vzpomeňme si na jeho humor a nadhled, který v dnešní společnosti tolik chybí. Věnujte mu tichou vzpomínku, modlitbu, nebo zapálenou svíčku…

 

My jsme mu věnovali 82 srdíček! Nastříkali jsme je UV sprejem na piazzetu Národního divadla – na náměstí Václava Havla. Budou vidět večer, až si na ně UV lampou posvítíte.

 

Přijďte si je spočítat, než nám to všem spočítá Bureš!

Nevolme gaunery, volme srdcem!

 

#HAVEL82

 

piazzeta Národního divadla

 

Video z akce zde: https://www.facebook.com/dekomunizace/KOMANCS

NOVÉ TRIČKO S NÁZOREM? TROCHU SMUTNÁ REALITA.
KOMANČS = POLITICKÝ HNUS.KAMENNÝ VÝPRODEJ

Získejte triko v kamenné prodejně

Školská 24, Praha 1.

Otevřeno v pracovních dnech

od 9 do 18 pouze do voleb ! ! !

 

 

Vážení příznivci dekomunizace,
Rádi bychom vás informovali, že jsme krátkodobě obnovili kamennou prodejnu ve Školské 24, Praha 1.
Vyprodáváme staré zásoby a v rámci předvolebních aktivit jsme připravili nové triko s ptačí tématikou.
Můžete si jej objednat standardně přes e-shop www.dekomunizace.cz, nebo jej získat za zvýhodněnou cenu přímo v prodejně.

Těšíme se na vás a běžte volit!
Dekomunizace

 

 

 

 

 

 

 MÍSTO ZAPOMÍNÁNÍ II

Projekt: výstava historických fotografií ve veřejném prostoru

Termín: od 25. února 2015 do 10. března 2015

Námět: Dekomunizace o. s.

Kurátorka: Halka Kuščynská

Fotografové: Karel Cudlín, Lubomír Kotek,

Česká tisková kancelář (ČTK / Zuzana Humpálová, Josef Nosek, Jiří Rublič)

 

Pokračování výstavy Místo zapomínání tentokrát u příležitosti 46. výročí oběti Jana Zajíce, který se upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. A to 25. února 1969 v den smutného 21. výročí komunistického puče, kdy naše země přišla na dlouhých 41 let o svobodu.

 

Více informací o aktuální výstavě najdete zde.

 

Informace o minulé výstavě Místo zapomínání naleznete zde.

 

Záměr: Černobílé fotografie zachycující přelomové okamžiky i každodenní šedou totalitní realitu budou instalovány v místě jejich vzniku, aby zřetelně kontrastovaly se současností. A konfrontovaly kolemjdoucí se stále více se rozšiřujícím názorem, že „dříve bylo líp“.

 

Realizace:Velkoformátové fotografie umístěné na stojanech. Vždy bude vyroben jen jeden originální kus, který bude opatřen základními informacemi (autor, rok a název fotografie, adresa nebo popis místa a odkaz na web projektu).

 

Instalace bude bezplatně přístupná veřejnosti a bude se postupně rozšiřovat o další místa-fotografie, která se vztahují k důležitým událostem naší totalitní historie. S odhalením každé fotografie v době příslušného výročí se na virtuální mapě objeví další bod. Jednotlivá místa mohou vznikat i z iniciativy spoluobčanů a jejich vlastních archivních fotografií.

 

Kontakt: Dekomunizace o. s., Michal Gregorini, tel. 603 165 360, info@dekomunizace.cz

 

logoline.png

 

——————————————

TISKOVÁ ZPRÁVA

Místo zapomínání oběti Jana Zajíce

 

/Praha, 25. 2. 2015/ V centru Prahy se objevuje další výstava fotografií z cyklu "Místo zapomínání". Tentokrát u příležitosti 46. výročí oběti Jana Zajíce, který se 25. února 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Velkoformátové fotografie jsou instalovány na Václavském náměstí, Staroměstském náměstí a dalších místech v centru Prahy. Výstavu, která potrvá do 10. března, pořádá Dekomunizace, o.s. za finanční podpory Karla Janečka a Prague Society for International Cooperation.

 

"25. února si připomínáme 46. výročí oběti Jana Zajíce, který se v tento den v roce 1969 upálil na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Učinil tak symbolicky v den smutného 21. výročí komunistického puče, kdy naše země přišla na dlouhých 41 let o svobodu. A právě památku Jana Zajíce má připomenout další výstava z cyklu Místo zapomínání, který byl zahájen v loňském roce v rámci Festivalu Svobody", říká Jakub Svěrák, jeden z organizátorů z občanského sdružení Dekomunizace.

 

Černobílé, velkoformátové fotografie podávají svědectví nejen o smrti Jana Zajíce a srpnových událostech roku 1968, ale také například o každoročních oslavách Velké říjnové socialistické revoluce, která v roce 1917 v Petrohradě v podstatě odstartovala rozmach bolševismu ve světě. Stejně tak zachycují přelomové okamžiky z února 1948, kdy komunisté nastolili v tehdejším Československu diktaturu proletariátu. Ale ukazují také každodenní šedou totalitní realitu, kdy se stály fronty téměř na všechno a trhu vládly pořadníky na zboží. Kdy znormalizovanou společnost protkanou pravidelnými a povinnými demonstracemi přitakávajícími komunistickému režimu osvobozovala pouze postupně sílící demokraticky smýšlející ilegální menšina.

 

Popiskou opatřené unikátní tisky fotografií Karla Cudlína, Lubomíra Kotka a dalších fotografií z archivu ČTK jsou instalovány v místě jejich vzniku, aby zřetelně kontrastovaly se současností a konfrontovaly vyskytující se názor, že "dříve bylo líp". Jsou bezplatně přístupné veřejnosti a postupně zahrnují další místa, která "zapomínají" na události naší neblahé totalitní historie. Výstavu finančně podpořil Karel Janeček a společnost The Prague Society for International Cooperation. „Jedním z hlavních cílů The Prague Society for International Cooperation je boj proti korupci a podpora projektů, které připomínají naši nedávnou, totalitní historii. Snaha propojit strany, které sdílejí podobné hodnoty a chtějí se podílet na vypořádání se s naší totalitní minulostí, vedla k realizaci tohoto projektu", dodává Martin Janas, synovec Jana Zajíce a člen pracovního týmu The Prague Society.

 

Mapa s lokacemi a podrobnými informacemi k výstavě, jejíž kurátorkou je Halka Kuščynská,
je k dispozici na www.dekomunizace.cz/mistozapominani. Výstava potrvá do 10. března 2015.

 

Dekomunizace:
Cílem sdružení Dekomunizace, o.s. je zbavit Komunistickou stranu a její členy podílu na moci v České republice neustálým nenásilným připomínáním zločinů této ideologie veřejnosti. Protože tato strana přímo pokračuje ve stopách předlistopadové KSČ a nikdy se od jejích skutků nedistancovala. Naopak se k jejímu odkazu na svých akcích zcela nepokrytě nadále hlásí. Prostředkem k tomuto cíli je poskytování informací dostupnými prostředky, pořádání kulturních a osvětových akcí, které by měly přispívat ke zvýšení historického a právního vědomí občanů naší společnosti. Provoz Dekomunizace, o.s. je financován z vedlejších činností sdružení, zejména výroby a prodeje reklamních předmětů, a finančních příspěvků sympatizujících spolků a organizací.

 

Karel Janeček:
Pomáhat na svět dobrým věcem, to je krédo úspěšného matematika, podnikatele, bojovníka proti korupci, filantropa a vizionáře Karla Janečka. Je zakladatelem tří nadačních fondů: Nadační fond Neuron na podporu vědy, Nadační fond proti korupci a Nadační fond pomoci, jehož posláním je pomáhat lidem, kteří se dostali do problémů poté, co vykonali něco pozitivního. V lednu 2014 založil Nadaci Karla Janečka, jejímž účelem je podpora rozvoje aktivní občanské společnosti, podpora vzdělávání a zdravěji fungujícího státu.

 

Prague Society for International Cooperation:
Sdružení The Prague Society a nadace Global Panel Foundation hrály aktivní roli v procesu přechodu od komunismu k demokracii ve Střední a Východní Evropě. Akce pořádané The Prague Society umožňují neformální a transparentní diskuzi mezi obchodními, politickými a akademickými sférami. Obě instituce jsou v současnosti aktivní v mnoha krizových zónách.


Kontakty

Michal Gregorini
mobil: +420 603 165 360
email: info@dekomunizace.cz

 

Dekomunizace o. s.
Školská 24, 110 00, Praha 1
www.dekomunizace.cz

 

----------------

 

Martin Janas
mobil: +420 724 811 715
email: janas@praguesociety.org

 

The Prague Society for International Cooperation
Vězeňská 5, 110 00, Praha 1
www.praguesociety.org

 Místo zapomínání

MÍSTO ZAPOMÍNÁNÍ

Projekt: výstava historických fotografií ve veřejném prostoru

Termín: od 17. listopadu 2014 do 1. prosince 2014

Námět: Dekomunizace o. s.

Kurátorka: Halka Kuščynská

Fotografové: Lubomír Kotek, Dana Kyndrová, Jan Šibík, Jan Šilpoch

 

Záměr: Umístěním fotografií z doby totality na místa jejich vzniku, chceme ukázat co všechno se změnilo a co jsme vytěsnili z naší paměti. Chceme konfrontovat kolemjdoucí se stále více se rozšiřujícím názorem, že „dříve bylo líp…“ a ukázat jim vizuální důkaz, který tuto pohodlnou představu o sladké minulosti koriguje.

 

Realizace: Černobílé fotografie budou nalepeny na velkých panelech, umístěných přímo na místě, kde se záběr před lety vyfotografoval. Kolemjdoucí tak bude mít možnost srovnání minulosti s přítomností. Vždy bude vyroben jen jeden originální kus, který bude opatřen základními informacemi (autor, rok a název fotografie, adresa nebo popis místa a krátký popis projektu s odkazem na web).

 

Instalace bude bezplatně přístupná veřejnosti a bude se postupně rozšiřovat o další místa-fotografie, která se budou vztahovat k dalším událostem polistopadové historie (např. generální stávka, volba prezidenta, palachův týden, první svobodné volby, atd...). S odhalením každé fotografie v době příslušného výročí se na virtuální mapě objeví další bod. S narůstajícím časem bude možné navštěvovat více „míst zapomínání“. Jednotlivá místa mohou vznikat i z iniciativy spoluobčanů a jejich vlastních archivních fotografií.

 

Podrobněji o projektu zde.

 

Kontakt: Dekomunizace o. s., Michal Gregorini, tel. 603 165 360, info@dekomunizace.czLes ukrajinských křížů se z Prahy stěhuje do Bratislavy

Symbolický hřbitov za oběti ukrajinských demonstrací, který vznikl na konci dubna v pražských Vršovicích, se přesune do Bratislavy. Více než stovku křížů si převzali zástupci slovenského občanského sdružení Jablko a v následujících dnech je instalují na náměstí Svobody v centru slovenské metropole.Nebeská setnina

Please download press release in English here.
ПРЕС-РЕЛІЗ
—————————

Symbolický hřbitov Nebeské setniny zpřítomňuje oběti Majdanu

/Praha, 23. 4. 2014/ Vršovickou venkovní galerii Proluka naproti tramvajové zastávce Ruská zaplnilo 107 křížů obětí ukrajinské revoluce. Symbolickou akci a sní spojený pietní akt pořádá Dekomunizace, o.s. ve spolupráci s Ukrajinsko Evropskou Perspektivou a občanským sdružením Start Vršovice s cílem odhalit konkrétní příběhy padlých, uctít jejich památku, a připomínat nebezpečí, které je blíž, než si obyvatelé Evropy uvědomují.

 

107 dřevěných křížů odkazuje k dosud identifikovaným obětem kyjevského Majdanu. Byli to lidé, kteří obětovali snu o lepší zemi svůj vlastní život. Byli mezi nimi vysokoškolští profesoři, vědci, studenti, i prostí lidé ze západu, ale i z východu země. 107 rodin, životních příběhů, odhodlání s touhou po spravedlnosti a důstojnějším životě. Setnina svobodných občanů, kteří, jak tomu většina Ukrajinců věří, odešla do nebeského domova. Nebeská setnina, hrdinové, kteří budou Ukrajinu provázet dál…

 

Na „zdi vzpomínek“ si ten, kdo navštíví symbolický hřbitov Nebeské setniny, může přečíst parte každého z padlých, vidět jeho fotografii, přečíst si jeho jméno a životní příběh. „Naším záměrem je lidem ukázat, že jen něco přes tisíc kilometrů od nás na východ, umírali za svoji svobodu konkrétní lidé, kteří po sobě zanechali svoje blízké, že nejde jen o nějakou anonymní zprávu z médií,“ říká Jakub Svěrák z občanského sdružení Dekomunizace, které jedním ze tří pořádajících organizací.

 

Symbolickou akci uvedl v odpoledních hodinách pietní akt, v jehož rámci zazněla společná modlitba za oběti vedená primasem ukrajinské řeckokatolické církve Vasilem Slivotskijem z kostela sv. Klimenta v Praze. Pak následovala minuta ticha a položení květin ke „zdi vzpomínek“. Úvodní řeč pronesly Ivanka Illyenko, sólistka Baletu Národního divadla v Praze, a Galina Andrejceva z nevládní organizace Ukrajinsko Evropská Perspektiva, která sdružuje Ukrajince na celém světě podporující prozápadní kurz Ukrajiny. “Bojím se o Ukrajinu, není ještě ani náhodou dobojováno a k "nebeské setnině" se můžou přidat tisíce dalších. Čelíme velmi mocnému agresorovi. Kdyby Ukrajina padla, je jen otázka času, kdy bude Putin pomýšlet na další Slovany. Historická paměť českého národa by neměla být krátká,” říká Andrejceva.

 

Kateřina McCreary z občanského sdružení Start Vršovice dodává: “Putinovo Rusko dalo Ukrajině i světu jasně na vědomí, že hranice  suverénních států pro něj neznamenají nic. Takovéto Rusko představuje zlo, proti kterému je povinností každého se postavit. Věříme, že mezi politiky naší země a Evropy nepřeváží otázka dodávek ruského plynu odmítavý postoj vůči nehorázné politice vydírání a agrese.”

 

Symbolický hřbitov Nebeské setniny bude připomínat krvavý a stále velmi aktuální zápas o svobodu našich bývalých sousedů do konce dubna. Každý, kdo odmítá omezování lidských práv, může přijít a tichou modlitbou či vzpomínkou nebo květinou uctít padlé, většinou zavražděné zbabělou kulkou snajperů. Naše západní kultura stojí a padá na hodnotách svobody, rovnosti a jedinečnosti člověka. V tragickém kontextu současného dění na Ukrajině vidíme, že pro tyto hodnoty stojí za to trpět a bránit je i s nasazením vlastního života. Nebuďme k nim lhostejní. Zatím jsme stále ještě Západ, ale to není samozřejmost.Dekomunizace odmítá Putinův anšlus Krymu a jeho postup na západ.

For English version scroll down, please.

 

Liberec, 11. března 2014


Občanské sdružení Dekomunizace odhalilo dnes v ranních hodinách obří protestní plachtu s  diktátorskou podobou Vladimíra Vladimiroviče Putina na průčelí liberecké radnice, náměstí Doktora Edvarda Beneše 1. Plachta je cíleně umístěna nad pomníkem devíti libereckých obětí ruské okupace, které zahynuly roku 1968.  

Varuje tímto před postupem sílící ruské diktatury směrem do Evropy. Navzdory prohlášením ruské strany o oprávněnosti humanitární pomoci Rusům  žijícím na Krymu a východní Ukrajině je jasné, že vstup cizích vojsk na území jiného státu není pomoc, ale akt agrese. Nároky Ruské federace na Krym jsou z  hlediska mezinárodního práva nepřijatelné.

Rusko je hrozbou, která se týká zájmů celé Evropy. Dnes Ukrajina, zítra i někdejší sovětské satelitní státy.  
Nynější ruská agrese má jasné analogie v dějinách Evropy. Zabrání Sudet a anšlusu Rakouska také předcházela nacistická kampaň o potřebě bránit Němce na území dalších států. V případě V. V. Putina se tyto argumenty objevují také, ale až po okupaci cizího státního území. 

"Historie se opakuje a my cítíme povinnost na to upozornit. Janukovyčovo pozvání si nezadá se zvacím dopisem Vasila Bilaka a jemu podobných darebáků, kteří v  roce 1968 vyzvali vedení Sovětského svazu, aby u nás "zabránilo  kontrarevoluci", říká Ondřej Matyáš z OS Dekomunizace, a dodává: "Vyzývámeme  naši vládu a jejím prostřednictvím Evropskou unii a NATO, aby konečně začali jednat s Ruskem jako se státem představujícím vážnou hrozbu pro demokracii a svobodu."

 

Kontakty:
Ondřej Matyáš  
mobil: +420 776 210 400  
Praha

 

Martin Fryč, knihkupec  
mobil +420 604 413 206  
Liberec

 

email: oni@mowshe.cz
Dekomunizace o. s.  
Školská 24, 110 00, Praha 1

 

——————

Dekomunizace resents Putin‘s anschluss of Crimean peninsula,

and his march to the West.

 

Liberec, March 11, 2014

This morning, the civil association Dekomunizace unveiled a giant tarp representing a dictatorial image of Vladimir Vladimirovich Putin; the protest tarp hangs at the face wall of the town hall in Liberec at the square of Dr. Edvard Beneš.

The tarp is intentionally placed above the memorial of nine Liberec‘s victims of the Russian occupation in 1968. 

It warns against the strengthening Russian dictatorship that is advancing on Europe. Despite of Russian assertions declaring this is a rightful humanitarian help to Russians living at Crimean peninsula and in Eastern Ukraine, it is evident that foreign army entering the territory of another country is not help, it is an act of aggression.

Claims of Russian Federation to Crimean peninsula are unacceptable from the standpoint of international law.

Russia is a threat to interests of whole Europe. Today Ukraine, former soviet satellite states tomorrow.

Current Russian aggression has clear analogies in the European history. Annexation of the Sudetenland and the anschluss of Austria were preceded by a Nazi campaign arguing that it is necessary to defend Germans at territories of other countries. These arguments are too used in case of V. V. Putin, however after the occupation of a foreign territory.

 

“History repeats itself and we feel obliged to draw attention to it. The invitation of Yanukovych is in no way better than was the invitation letter of Vasil Bilak and similar scoundrels, who asked the leadership of  the Soviet Union to “prevent counter-revolution” in our country in 1968.” Ondřej Matyáš from the civil association Dekomunizace says; he adds:

“We appeal to our government and through it to the European Union and the NATO to treat Russia as a state imposing a serious threat to democracy and freedom.”

 

email: oni@mowshe.cz
Dekomunizace o. s.  
Školská 24, 110 00, Praha 1

 Nedopusťme opakování temné historie!

Tisková zpráva o.s. Dekomunizace
Praha, Letná, 25. 10. 2013

fotogalerie ke stažení zde

video z instalace zde

 

Nedopusťme opakování temné historie!


1946: ve volbách uspěli komunisté
1948: únorový puč, země se dostává do područí Kremlu
1949: začíná se stavět Stalinův pomník

 

1989: svoboda

 

2013: ve volbách uspěly proruské strany
2015: země je znovu v područí Kremlu

 

Symbolem komunistického režimu byl Stalinův pomník na pražské Letné.
Na stejném místě jsme se rozhodli hrozbu návratu do minulosti připomenout
obří plachtou s portrétem Vladimira Putina.


České republice hrozí, že se znovu dostane do područí Ruska. KSČM, SPOZ a významná část ČSSD pod vedením Miloše Zemana nás chtějí nasměrovat na Východ. Hrozí nám autoritářský stát dirigovaný z Kremlu. Změnu historického vývoje chce Zeman stvrdit v těchto volbách.

Nedopusťme, aby se opakovala temná historie. Nedovolme Miloši Zemanovi, aby nás vydal do Putinovy náruče. Rozhodne se již dnes a zítra. Vyzýváme proto k zodpovědné volbě.


Za o.s. Dekomunizace

Luděk Valchář
605 955 289
dekomunizace@mowshe.cz
www.dekomunizace.cz

 ŠEL PROTI KSČ(M)

Obrazová data si aktuálně můžete stáhnout z této dočasné adresy.

 

Tisková zpráva občanského sdružení Dekomunizace


Happening:

Šel proti KSČ(M)

aneb Staré známé komunisty novým kouskům nenaučíš

 

Praha 22.10. 2013 ve 4:30 h


V Praze na Klárově ve směru na Mánesův most, a dále pak v Táboře, Hradci Králové a Jihlavě visí před volbami jako symbol více než 250 lidí, popravených v Československu z politických důvodů během komunistického režimu, oběšené figuríny s nápisem “Šel proti KSČ(M)” na hrudi. Snad budou dostatečně výmluvným varováním před nebezpečím, které komunisté stále představují.Po nadcházejících parlamentních volbách hrozí strmý nárůst vlivu komunistů. Důvodem jsou nemalé preference KSČM i čím dál větší ochota “demokratických” politiků vnímat komunisty jako stnadardní politickou stranu.

 

Domníváme se, že obojí je dáno ztrátou historické paměti, neboť stejně jako všude ve světě, i u nás byl komunistický režim charakterizován mravním i ekonomickým úpadkem a krvavými represemi odpůrců.

 

Nesmíme zapomenout, co komunisté dokáží, když je pustíme k moci. A měli by to vědět i ti, kdo to už nezažili na vlastní kůži, protože komunisté se nemění.


Ondřej Matyáš
+420 776 210 400


---- další info ----

Pro koho si komunisti přijdou příště?


Podle ÚDV* bylo během komunistické vlády v Československu pro politické trestné činy popraveno 248 osob, asi 8000 politických vězňů zemřelo ve vězeních a 450 lidí nepřežilo pokus uprchnout přes železnou oponu.

Do vězení bylo z politických důvodů odsouzeno přes 205 000 lidí, do táborů nucených prací bylo bez soudu zařazeno asi 20 000 a do Pomocných technických praporů asi 22 000 osob. Do zahraničí uprchlo 170 938 občanů Československa.

Mnoho lidí z politických nebo náboženských důvodů nemohlo studovat, bylo vyhozeno ze školy nebo ze zaměstnání.

ÚDV zdůrazňuje, že čísla nejsou konečná, neboť mnoho materiálů se dosud nepodařilo zpracovat či neexistují, navíc statistiky nezahrnují nezákonné internace, utajené vraždy a lidi zemřelé na následky věznění po propuštění. Lze předpokládat, že skutečné počty obětí jsou mnohem vyšší.

Všude, kde komunisté vládli a vládnou, propuká teror a politická despocie a dochází k mravnímu i kulturnímu úpadku. Neexistuje případ, kdy by komunisté po převzetí moci nesáhli k popravám a rozsáhlým perzekucím obyvatelstva. Nejzrůdnější režimy, jako byli např. Stalin v Sovětském svazu, kambodžští Rudí Khmerové či dodnes vládnoucí Kimovská dynastie v Severní Koreji, vedly a vedou proti vlastnímu lidu doslova genocidu. Celosvětový počet obětí komunistických režimů se odhaduje na 100 000 000 a stále roste.


* ÚDV - Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu

 NAVOLBYSE.RU

NAVOLBYSE.RU – Tisková zpráva

21. 10. 2013

Stejně jako v minulosti, dalo i letos občanské sdružení Dekomunizace prostor mladým výtvarníkům,
aby vyjádřili svůj názor na současnou společensko-politickou situaci.
Společně se snažíme vyburcovat naše spoluobčany, aby nerezignovali na svůj osud,
a aby se zamysleli nad tím, co nás / je čeká.

Jak se to podařilo můžete posoudit na http://www.navolbyse.ru

Autorem aktuálního videa je výtvarník Lukáš Veverka a dodává:
"I když sám nemám koho volil srdcem, tak mi veřejný život není lhostejný a rád bych vyvolal reakci lidí, kteří to cítí podobně jako já."

K obdobným aktivitám Dekomunizace o. s. patřily v minulých letech například:

Trikem proti komunismu - soutěž grafických designérů (2005)
Jít volit je sexy - série videí Michaely Pavlátové, Marka Najbrta a Ivana Zachariáše (2006)
Hele, vol! - on-line komixová soutěž s použitím stripů od populárních kreslířů (2006)
Nechci mít na triku další totalitu - obléknutí sochy Jana Žižky do aktivistického trika v rámci soutěže (2008)
Přemluv bábu - video Petra Zelenky s Marthou Issovou a Jiřím Mádlem (2010)
Želé na Hrad - aktivita proti zvolení Jana Fischera prezidentem (2012)

 Běžím proti Zemanovi

 

Proč?

Každý má svůj důvod. Rohodující je, že něco uděláte pro své zdraví a vypadáte k světu.

A taky ukážeme všem kolem, že netolerujeme hrátky s Ruskem, nechceme se stydět za to jak vypadáme ve světě a chceme svobodně žít a běhat, dokud to ještě jde.

 

A když se vám bude chtít, 20. 10. jsme se rozhodli zaběhnout všichni na horu Vítkov a ukázat se v široké formaci a vyslat informaci, že nám není lhostejný osud naší země.

 

Běžíme tím proti.

Proti narušování pravidel demokracie budeme pálit tuk a nabíhat kilometry. Odteď všichni společně.


Každý má svůj důvod. Odstartujte svůj běh na bezimproti.cz a tady si kupte triko. Odešleme, zaběhneme nebo k nám zaběhněte vy.

 

 

www.bezimproti.cz

 

 Proti ztrátě paměti

Českou společnost jako by v posledních letech postihovala ztráta paměti. Čím dál silněji se prosazuje smířlivý pohled na naši komunistickou minulost, zločinná podstata tehdejšího režimu upadá v zapomnění. Proto chceme při příležitosti výročí popravy dr. Milady Horákové znovu připomenout, jak se komunistická ideologie (nejen u nás) projevila v praxi. Trvalý antikomunistický postoj považujeme za stejně důležitý jako například antinacismus nebo antirasismus. Zároveň chceme vzdát úctu všem obětem a aktivním odpůrcům komunistického režimu.


protiztratepameti.jpg


 Jako poslední umřela naděje

parte_41.jpg

 

Výsledky hlasování kde stažení zde.Nevzdávejte 2. kolo volby

 

Nevzdávejte 2. kolo volby!

Video na podporu volební účasti zveřejnilo občanské sdružení Dekomunizace v době, kdy se organizátoři soutěže Komunista na Hradě? V žádném případě rozhodli pro nestandardní krok a sice upravit pravidla probíhající soutěže a posunout uzávěrku návrhů až do konce prezidentských voleb, tedy do soboty 26. ledna 2013.

 

Video apeluje na voliče neúspěšných kandidátů z prvního kola volby, kteří nyní uvažují o tom nejít v druhém kole k urnám

 


volby_II_kolo.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Je pochopitelné, že jste dali v prvním kole hlas Táně Fischerové ...pro její zásadovost a morální hodnoty Stejně pochopitelné byly i hlasy pro Jana Fischera. Jako politik měl čistý štít.

 

Dokonce lze rozumět i tomu, že jste volili Vladimíra Franze.

Mnoho lidí v této době hledá alternativu a neokoukanou tvář

 

Nepochopitelné by ale bylo vzdát druhé kolo voleb, protože to znamená hlas pro Miloše Zemana.

 

Pochopte, prosím, že v tuto chvíli je opravdu nutné volit!“

 

II. KOLO PREZIDENTSKÉ VOLBY

pátek 25. ledna od 14.00 do 22.00 hod.

sobota 26. ledna od 08.00 do 14.00 hod.

 

 

 Želé na Hrad

 

Polreich_screenshot.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„V projektu Želé na Hrad jsou kromě komunistické minulosti akcentovány i další vlastnosti prezidentského kandidáta, které by měly přesvědčit co nejvíce občanů, aby ve volbách nedávali hlas nečitelnému a snadno ovlivnitelnému kariérnímu uředníkovi.“

 

Použitím záběrů z pořadů TV Prima Ano, šéfe! a populárního seriálu České televize „Návštěvníci“ se tvůrci pokusili oslovit širokou veřejnost a zejména tu její část, která vyrůstala v 80. letech a mezi její oblíbené činnosti patří sledování pořadů o vaření.

 

Vytvořením virální videoparodie se iniciativa Želé na Hrad snaží mimo jiné připomenout, že s pádem komunismu

se v české společnosti otevřely nové možnosti, které souvisí nejen se svobodou pohybu a myšlení, ale také možností výběru pokrmů.

Neboť jak říká oblíbený Ital v kuchyni Emanuele Ridi: „Komunisti vám zničili chuťové buňky.“

 

Více informací naleznete na webové stránce

www.zelenahrad.cz

 


 Výzva Kryštofa Michala

 

kristof_video.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pane Fišere, vzkázal jste nám, že jste byl dlouhých 9 let členem KSČ kvůli svým dětem.

Já jsem v osmdesátých letech vyrůstal.

Ale můj otec do KSČ nikdy nevstoupil. Myslím, že právě kvůli nám - svým dětem.

 

Nejste jediný, kdo šplápnul vedle.

Ti ostatní ale nechtějí být prezidentem.

 

Prosím, nekandidujte. Kvůli mým dětem.

Děkuju Vám moc.

 

 Výzva Tomáše Hanáka

hanak_video.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Vážený pane Fischere!

Je 23 let po pádu komunismu.

Nejde mi o to zkoumat co a jak jste dělal v KSČ.

Prosím, abyste jako způsobný člověk v sobě zkusil najít dostatek slušnosti

a nekandidoval coby bývalý člen komunistické strany

na prezidenta naší republiky.

Není hanba se mýlit.

Hanba je nevyvodit z toho důsledky.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Díky, že nevolíte komunistu prezidentem.

 ZA MIKINU NA HRAD

 

Od 12. prosince 2012 do 11. ledna 2013 se můžete zúčastnit boje o Hrad a prostřednictvím webového rozhraní přihlašovat libovolný počet návrhů.

 

Občanské sdružení Dekomunizace vyhlašuje grafickou soutěž s názvem „Komunista na Hradě? V žádném případě! aneb po kikině v mikině“. Soutěž navazuje na dřívější úspěšné projekty „Trikem proti komunismu (2005)“ a „Nechci mít na triku další totalitu (2008)“.

Soutěž reaguje na stále vzrůstající vliv komunistů a ochotu ostatních politických stran s nimi aktivně spolupracovat na všech úrovních správy České republiky. S blížící se prezidentskou volbou navíc existuje reálná hrozba, že pozice hlavy státu bude obsazena bývalým komunistou.

Soutěž „Komunista na Hradě? V žádném případě!“ poskytuje prostor jak profesionálním designérům a grafikům, tak široké veřejnosti, vyjádřit svůj názor na tuto situaci. Ti ostatní se mohou zapojit hlasováním pro své oblíbené motivy a sdílením obrázků na sociální síti Facebook.

Vítězové každé z kategorií získají prohlídku Pražského hradu – za předpokladu, že prezidentské volby nevyhraje (bývalý) komunista.

Předchozích soutěží Trikem proti komunismu a Nechci mít na triku další totalitu se v letech 2005 a 2008 zúčastnilo přes 250 designérů, kteří do soutěží zaslali přes 600 motivů. Během dvou let pak bylo vyrobeno několik desítek tisíc dekomunizačních triček. S ohledem na roční období chtějí autoři projektu tentokrát bojovat proti plíživému komunismu pomocí mikin. A přidávají citát zesnulého zakládajícího člena Dekomunizace, o. s. Ivana Medka: „Bojovat proti komunismu je nutno, pořád od rána do večera, všemi prostředky, které jsou k dispozici“.

 OdstřiHNUTÍ

 

 

 

Upozorňujeme na studentskou iniciativu OdstřiHNUTÍ, která byla představena v úterý 11. prosince 2012 ve 13 hodin v Letenských sadech na místě bývalého Stalinova pomníku.

Více informací naleznete na www.odstrihnuti.cz a Facebooku.


 

 

OdstřiHNUTÍ je studentská akce, která není nikterak organizována. Přidat nebo podpořit nás může úplně každý, komu není jedno, že by se historicky prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky stal člověk spojený s komunisty. Ať už bývalí členové KSČ Jan Fischer nebo Vladimír Dlouhý, kandidáti, kteří otevřeně škemrají o komunistickou podporu, Jiří Dienstbier a Miloš Zeman, bývalá svazačka a komunistická kandidátka na prezidenta Jana Bobošíková, nebo Tomio Okamura, který otevřeně označil komunismus za nejdemokratičtější režim na světě.

Podzimní krajské a senátní volby ukázaly, že komunistům v zemích českých bohužel ještě neodzvonilo, ba naopak. V zahraničí to komentují jako naší kolektivní ztrátu paměti. Pojďme ukázat, že v České republice většina lidí amnézií netrpí. Jde o naši budoucnost, demokracii a svobodu. Je nejvyšší čas odstřihnout se od té části naší minulosti, která přinesla mnoha lidem utrpení, ponížení a deformovala charakter společnosti na dlouhá léta dopředu.
Nepřecházejme mlčením, že se komunisté pomalu plíží zpět k moci. Je nutné, aby se spojili všichni slušní lidé a dali najevo, že budoucnost naší země si přejeme bez komunistů. Nejbližší možností jak se jednoznačně vyslovit bude historicky první přímá volba prezidenta ČR. Řekněme v ní jednoznačné NE kandidátům s komunistickou minulostí nebo vazbami na tuto nereformovanou a nedemokratickou stranu.
Pokud se od komunistů neodstřihneme nyní, tak bude jejich síla narůstat. Nedopusťme to a odstřihněme se od nich demokratickým způsobem, tedy zejména tím, že je nebudeme volit.

 

 

 

 DŮLEŽITÉ!!! - Objednávky do Vánoc

Objednávky, které mejí být vyřízeny do Vánoc nám prosím zašlete a zaplaťte do středy 12.12. abychom je stihli včas vyrobit a rozeslat. Přejeme klidné svátky a chladnou hlavu a šťastnou ruku při první přímé volbě prezidenta v lednu 2013.

 Letiště Václav Havel

Podporujeme nápad Tomáše Baldýnského a s rádi poskytujeme prostor pro realizaci jeho návrhu. Pokud si budete tričko vyzvednout osobně na naší adrese, proveďte úhradu bez poštovného, tedy o 49Kč méně.

Dekomunizace, o.s.Prodej triček ze skladu

Trička Dekomunizace, o.s. Vám rádi prodáme po předchozí telefonické domluvě ( tel: 608280321) i přímo ze skladu na naší adrese Školská 24, Praha 1. Ne všechna trička máme skladem v požadovaných velikostech, ušetříte si proto případnou zbytečnou cestu.Smutná zpráva

S hlubokou lítostí oznamujeme, že nás v krátké době opustila další osobnost, zakládající člen Dekomunizace, o.s., pan Ladislav Smoljak. Nejen kulturní scéna tak přichází o velkou autoritu, všichni členové Dekomunizace se připojují ke kondolenci celé rodině a blízkým.

 Sběr volebních lístků KSČM

21. 5. 2010, Praha

Sběr volebních lístků KSČM

Občanské sdružení Dekomunizace, o.s. opět organizuje soutěž ve sběru volebních lístků KSČM. Akce navazuje na úspěšný happening, v rámci kterého se před parlamentními volbami v roce 2006 podařilo nashromáždit bezmála 5.000 volebních lístků KSČM. Komunisté kvůli tehdejší události podávali stížnost k volební komisi a tehdejšímu ministru vnitra z důvodu údajné neregulérnosti voleb. „Věříme, že letos bude mít soutěž větší ohlas než v roce 2006 hlavně proto, že sebrané lístky nebudeme posílat do komunistického ústředí v ulici Politických vězňů, ale vytvoříme z nich mnohem praktičtější produkt. Chystáme se vyrobit omezenou edici toaletního papíru,“ říká grafik Libor Kleček, jeden z autorů projektu. Soutěž se týká nejenom lidí, kteří sbírají a nejpozději do 1. 6. 2010 zašlou poštou nebo osobně doručí co největší počet lístků. První místa budou oceněna designovými tričky dle vlastního výběru z kolekcí Trikem proti komunismu a Nechci mít na triku další totalitu!

Vybrané volební lístky budou použity na výrobu toaletního papíru v originální designové krabičce, jejímž autorem je sochař David Černý. Autoři projektu zatím neuvádějí, komu budou speciální hygienické pomůcky určeny a jaký bude jejich další osud.

 

Pravidla soutěže:

1. / shromážděte co možná největší množství volebních lístků KSČM pro parlamentní volby 2010. Každý volební lístek označte zřetelně a viditelně vlastní rukou heslem: DEKOMUNIZACE

2. / takto znehodnocené lístky vložte do obálky a odešlete nejlépe DOPORUČENĚ na adresu: Dekomunizace, Školská 24, 110 00  Praha 1. Nezapomeňte napsat své jméno a zpáteční adresu. Možné je rovněž osobní doručení na uvedenou adresu ve všední den mezi 10 a 18 h.

Uzávěrka soutěže je 1. 6. 2010 (rozhoduje poštovní razítko na odeslané obálce, v případě osobního doručení uvedený den do 18:00 h).

Hodnocení:

Vyhodnocení soutěže proběhne do 16. 6. 2010 a výsledky budou zveřejněny na www.dekomunizace.cz. Ceny budou po vyhlášení výsledků k vyzvednutí v sídle Dekomunizace, o.s., mimopražským výhercům budou ceny zaslány poštou.

Ceny: 

1. místo ... 3 ks designových triček DEKOMUNIZACE, propagační samolepky, pozvánka na závěrečnou párty všech projektů DEKOMUNIZACE, o.s.

2. místo ... 2ks designových triček DEKOMUNZACE, propagační samolepky,

3. místo ... 1ks designového trička Dekomunizace, propagační samolepky

4.-10. místo … propagační samolepky

Nárok na ceny nelze vymáhat soudní cestou.

Rada na závěr: opatřete si na naší adrese samolepku „SBĚRNÉ MÍSTO“ a ještě před volbami ji umístěte na svou poštovní schránku. Sousedé Vám budou své lístky házet sami:)

 

Zároveň doporučujeme Vaší pozornosti následující spřízněnou iniciativu:

 

http://www.levicedosberu.cz

Pokud nechcete soutěžit o trička, zde je seznam sběrných míst, kde Vám za lístky nabídnou různé benefity:

 

http://www.levicedosberu.cz/kam-prinest-sber

 

 Převol ves

 

Dekomunizace představuje další ze svých projektů na www.prevolves.cz

 

Deset jednoduchých kroků, jak převolit komanče.

  • Dojdi si na obecní úřad v místě svého trvalého bydliště (dá se to vyřídit i písemně, ale tohle je rychlejší).
  • Neodkládej to – poslední termín je středa 26. 5. 2010.
  • Řekni jim, že chceš vydat voličský průkaz, protože chceš volit jinde. Budeš potřebovat občanku.
  • Vydají ti na počkání voličský průkaz (nic to nestojí).
  • Zaregistruj se tady na stránkách a nezapomeň uvést svůj telefon a e-mail.
  • My se ti ozveme e-mailem nebo telefonem. Jen abychom si ověřili, že fakt existuješ   takže žádnej stres :)
  • Mailem ti přijdou instrukce kdy a kde bude sraz.
  • Na sraz si s sebou vem občanku a voličský průkaz! Jinak toho moc nepřevolíš.
  • Busem odjedem společně do vesnice a odvolíme tam. Očekáváme, že to bude docela sranda.
  • Busy nás pak odvezou na místo koncertu Davida Kollera a zpět na místo původního srazu

Více informací k akci na www.prevolves.cz

 Distribuce samolepek

Nabízíme ihned k distribuci větší množství samolepek Nevol vlevo / Plnou Parou back. Samolepky jsou k vyzvednutí na naší adrese v Praze 1, ve Školské 24 v době od 10:00 do 18:00h. Bližší informace rádi poskytneme na tel. 608280321.    Nevol vlevo

Jsme rádi, že si rekvizitář klipu Přemluv bábu vybral motiv trička, které vzniklo před čtyřmi lety v rámci soutěže Trikem proti komunismu. Na podporu tohoto spotu jsme pro Vás připravili speciální předvolební edici triček s logem, která jsou k dostání v černé, červené a oranžové barvě jak na e-shopu, tak v našem prodejním skladu v Praze 1 ve Školské 24. Pokud by měl někdo zájem podílet se na distribuci, dejte nám zprávu na uvedené kontakty. 

 

 Helevol.cz

Dekomunizace, o.s. podporuje projekt Hele..vol! a doporučuje Vaší pozornosti stránky

 

www.helevol.cz

 

 Smutná zpráva

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás 6.1.2010 navždy opustil zakládající člen našeho sdružení, náš morální vzor, autorita a rádce, pan Ivan Medek.

 

Čest jeho památce.